Mis on paanikahäire?

ESIMENE asi , mida ma kõigepealt sulle öelda tahan on see: SINUGA ON KÕIK KORRAS, SA EI LÄHE HULLUKS, SA OLED LIHTSALT VEIDI TUNDLIKUM, KUI TEISED INIMESED.See ei tähenda, et oled psüühiliselt ebastabiilne nagu paljud arvata võivad. Need kes ei tea paanikahäirest midagi . TUNDLIKKUS ON HEA ASI, SEST SEE RIKASTAB ELU.PEAD ÕPPIMA OMA MÕTTEID SUUNAMA JA KÕIK SAAB KORDA , ÕPPIMA, KUIDAS SAAD SEDA ENDA KASUKS PÖÖRATA. HIRM , ON SEE MILLEST TAHAD LAHTI SAADA, TÕSI , VÕIB KA TABLETTE SÜÜA, AGA SEE TEEB SU TUIMAKS KÕIGE SUHTES. SEE KAOTAB ÄRA SELLE ' LAHEDA JA FANTASTILISE SINU' , SELLE, MIS SIND TEISTEST ERISTAB JA SELLE, KEDA SU LÄHEDASED ARMASTAVAD.ON AEG SEE ' SINA ' TAGASI SAADA!
Sellele infole lisaks, mis siin LEHEL juba üleval on, on siit lehelt saadaval ka e-raamat.
Palju minu enda arusaamisest paanikahäirest tuli läbielatud kogemustest.
Ja tee paanikahäirest vabanemisele tuli siis juba kiirelt. Ja see vabanemine ei ole olnud ajutine.Muutus on jääv, ku sa muudad oma mõtlemist.
Igal inimesel on paranemiseks oma tee... see oleneb inimese iseloomust ja TAHTEJÕUST! Ning ka osalt sellest, millel see ärevus põhineb: võibbolla on see tingitud teatud olukorrast või situatsioonist, võibolla on see hoopis emotsionaalse tagapõhjaga...aga võibolla sa ei tunnistagi, et sul üldse on mingi põhjus, miks sul peaks paanikahäire olema. ( Olen ise sulaselge näide selle viimase kohta).
Kuid küsimus , mis piinab on kõigil üks :Kas ma üldse kunagi vabanen sellest kohutavast tundest ja hirmust?
Millal tuleb aeg, kus ma ei karda enam kodust välja minna , millal tunnen ennast jälle hästi poes või suure rahva sees . Millal saan ometi tagasi selle’ VANA MINA’.
KUI SA ...
-leiad, et on ikka veel võimatu kontrollida ärevust! Ja üleüldse igapäevast stressi...
-tead, et võibolla on sul üks hea nädal , millele aga kohe järgneb uus ja HALB!
-oled hirmul sõites autoga, kartes, et sind tabab järjekordne HOOG!
-maadled füüsiliste sümptomitega, mis kutsuvad esile üha järgnevaid paanikahooge....
-üritad pidevalt kontrollida, kuidas sa ennast hetkel tunned ja kas on juba märke algavast hoost
-sul on tunne, et paanika haarab sind avalikes kohtades ja seltskondlikel koosviibimistel
-kardad, et punastad või , higistad, seal , kus see mitte sobilik ei ole
-sul tuleb meeletu ärevus kohas, kst sa ei saa ära minna!! ( Lennuk!, Rong, buss, .....tunned end kui lõksus ja kedagi pole aitamas!)
Siin on minu arvamus asjade kohta , mis hoiavad sind tagasi oma elu elamast:
IGAÜKS on võimeline saama võitu nendest OMA hirmudest!!! IGAÜKS ilma ERANDITA.Põhjus, miks see juba toimunud pole , on selles: sa ei ole osanud kuskilt alustada... sul pole olnud tuge , kui sa seda kõige rohkem vajanud oled.
Tead ju isegi, et ärevus lööb väga kiirelt su enesekindlusel jalad alt.
Hetkel, kui mõtled, et saad ta kontrolli alla, tuleb sinu sisemusest kuskilt hoopis tunne, et parem on see rahule jätta, see on see kaitsev pool, mis kardab! Kõige rohkem , vajab inimene just sel hetkel sisemist kinnitust. Mine edasi, ära jäta,.... sest, kui probleemiga ei tegele, siis ei lähe ta ka ise ära.Usu endasse! Sa suudad seda!
Ni paljud nimesed on oma mures üksi, sest neil pole kellegiga rääkida ja inimesed, kes ise neid hooge ei põe ei saa ka hästi aru, millest nad räägivad!Ka sinu pere, kes on muidu igati toetav, lihtsalt ei oska sind aidat. NAD AITAKS, AGA EI TEA KUIDAS. Pea seda meeles!Ole nendega kannatlik, sest nad ei saa aru.
Mõnikord ka teiste inimeste kannatus katkeb ja nad lihtsalt nähvavad: ära hädalda, saa üle! See , aga mõjub hoopis vastupidiselt, inimene sulgub endasse ja tunneb end , kui teistest ’normaalsetest’ justkui ära lõigatuna, ilma vajalku abita.
Inimesed, kes ei tea, mis on paanikahäire, ei mõista sageli selle olemust. Ka arstid soovitavad tihti mingeid imelikke vahendeid.
Nad ei saa tõeliselt aru, mida elavad üle ja tunnevad need, kel see on. Nende õpetus on TEOORIA, mis justnagu peaks aitama, aga kas aitab? ma ei tee maha arste, see lihtsalt on nii.
Ei mõisteta, miks paanikahäire all kannataja kardab kõige lihtsamaid asju, ei julge autoga sõita, ega väljuda kodust ilma telefonita, - sest mis siis , kui midagi juhtub ja mul ei ole abi kuskilt võtta. Mis südame kloppimine??????? - mine arsti juurde--- aga asi pole nii lihtne ..........
Vahest mõtlen isegi, kuidas see ometi juhtuda sai--- mina ja paanikahood, olin nii enesekindel ja julge ja siis ...... tundusid ka lihtsad asjad ületamatud..... (sõit pimedas , lennukisõit ).(mul on nii hea meel, et saan kasutada mineviku vormi.)
Kaalusin enne pikalt, kui istusin autosse, et õhtul kuskile minna...kartes , et see vallandab järjekordse paanikahoo ... ja harilikult nii see oligi.......
Pidin end sundima tulema toime olukordadega, mis ma teadsin, et lõpevad surutud tundega rinnus ja hingamishäiretega, segadusega minu sees........ oskamata midagi peale hakata nende tunnetega... ja süüdistades ennast arguses....
... tean täna paremini , olles õppinud läbi iseenda kannatuste, et julgusega ei ole antud olukorral küll kõige vähematki pistmist.... Tean seda , sest paanikahoog võib tabada ka tuletõrjujad, politseid, sõdreid.... ja mitte situatsioonis , kus on vaja julgust , vaid olukorras, mis on absoluutselt igapäevane ja harilik..... Nad parema meelega jookseks põlevasse majja, kui maadleks öösel paanikahooga . Tundub veider, mis?
Tegelikult polegi see nii veider. Tormates põlevasse majja nad teavad, mis teha tuleb, et olukord kontrolli alla saada. Paanikahoo ajal mõtlemisvõime kaob, tunned ennast jõuetuna ja kontrolli alt väljas.
Peab aru saama, et paanikahäire ja üleüldine stress on seotud sisemise kriisiga, füüsilise ja meelelise väsimusega.
Lihtne on tunda ennast julge ja kõikvõimsana, kui sinu sisemine maailm tundub kaitstud ja ohutuna Kuid niipea , kui tajud oma sisemisi hirme , seinad varisevad, tekib ebakindlus--- ja see tuleb sinu seest,mitte välistest teguritest- ohustades ka sinu füüsist. Andes märku, et sa ei seisa enam kindlal pinnal, mida usaldad...
Siit saab alguse kriis,...see raputab su läbi, tallab su eneseusu jalge alla ---ja see on see, millest toitub hirm...
See on sinu keha ja mõistuse kriis, sa ei tule enam toime hirmuga . Inimesed, kes võitlevad iga päev paanika hoogudega, on tegelikult väga julged - igal hommikul nad teavad, et tõenäoliselt varsti jälle tuleb hoog, mis su jalust maha niidab. Hoolimata sellest koguvad nad ennast peale iga järgnevat hoogu ja lähevad eluga edasi.....- see julgus pole selline , mis jõuab ajaleheveergudele, kuid see on TÕELINE JULGUS. Ma tean.
Tean ka , et ülerahvastatud pood, istumine lennukisse on tõeline eneseületamine- eriti, kui sul just see olukord kutsub esile paanikahoo .
(Tulin New Yorgist lennuga UZBEKISTAN AIR- juba ainuüksi selle kirja nägemine lennuki küljel tekitas mul paanikahoo, ei saanud enam hingata, olin kuni viimase hetkeni ooteruumis ja läksin lennukisse, kui uksi hakati kinni panema , ..... lühidalt asja kokku võttes istusin poole lennust hapniku maski otsas...)neelasin rahusteid ja miski ei aidanud..........
Hea uudis on see-
Sinu julgus ei jää tasustamata. Kord , kui juba paanikast on võitu saadud, lisab see sisemist enesekindlust, See on katsumus, mille toob sulle paanikahoog. Saada sisemiselt suuremaks, kui sa juba tegelikult oled. See on ülesanne, mille pead lahendama,ISE . Tee selleni on igaühel erinev. Tulemusi ei saa panna paremuse järjekorras ritta!!!!sest iga inimene on isesugune kõigi oma tunnete ja mõtetega . Siin on tähtis vaid JÄRJEKINDLUS!!! Ja see tagab EDU- eranditult kõigile!
Parimate soovidega,
Merka